Mistrzostwa Polski kobiet i kadetów

W dniach od 29.06 do 01.07.2007 odbyły się spławikowe Mistrzostwa Polski w kategorii kobiet i kadetów. Areną zawodów był zalew w Skierniewicach. W zawodach tych Okręg Ciechanowski reprezentowali przedstawiciele Koła w Pułtusku - Edyta Nowakowska i Piotr Kościuk. Już samo zakwalifikowanie się na mistrzostwa uważam za duży sukces tych zawodników. Jak się okazało jednak mistrzostwa Polski to trochę za wysokie progi. Chociaż w przypadku Piotrka mogło skończyć się sporą niespodzianką.
Zbiornik na którym rozgrywano zawody okazał się łowiskiem niezwykle trudnym technicznie. Podstawowymi rybami łowionymi przez zawodników były płoteczki i małe leszczyki. Tylko nieliczni połowili po kilka większych leszczy. Z reguły większe ryby były poustawiane w stanowiskach i trzeba było mieć sporo szczęścia w losowaniu. O fakcie tym świadczą wyniki zawodów. Przeważnie dobry wynik pierwszej i drugiej tury powtarzały się na tych samych stanowiskach.

Co do naszych zawodników Edyta łowiła regularnie małe rybki przez obie tury. Miała sporo kłopotów z zacięciem ryb, które brały chimerycznie i bardzo niepewnie. Nawet duże spóźnienie zacięcia nie dawało gwarancji zahaczenia ryby. Obserwowałem najlepszych i oni zacinali ryby jakieś 4, 5 sekund po pierwszej sygnalizacji.
Piotrek w pierwszej turze polosował stanowisko ze sporą ilością roślin. Na początku nie byłem z tego faktu bardzo zadowolony, ale postanowiliśmy dostosować się do tego co dał nam los. Położyliśmy zanętę na laskę i na 5 metrowego bata tuż koło roślinności.
Ta druga opcja okazała się strzałem w dziesiątkę. Po pierwszej niezbyt udanej godzinie wędkowania na laskę postanowiliśmy połowić na bata. Już po 5 minutach Piotrek wyjął karasia ok. 200g. Ryby stały koło zielska i przez godzinę nasz kadet wyciągnął w sumie 6 karasi w tym jeden ok. 500g i lina tak coś 600- 700g. Niestety kilka ryb zgubił w tym ładnego karasia. Później ryby odeszły. Spowodowane to było wspomnianym zerwaniem kilku ryb jak też zebraniem się sporego tłumu (niestety hałaśliwego) kibiców.

Później okazało się, że Piotrek jest czwarty w sektorze. Gdyby wyjął wszystkie ryby, które miał na haku wygrałby sektor, bo strata była niewielka. Druga tura to niestety klęska. Okazało się, że kilka treningów łowienia na długi kij to stanowczo za mało. Pomimo tego, że ryba była w zanęcie łowienie jej przekroczyło możliwości techniczne Piotrka. Przy słabym sprzęcie i braku obłowienia się nie można było dostać się do ryby.
Reasumując Piotrek dość nieźle radzi sobie z batem, ładnie holuje ryby ale łowienie na długi kij wymaga treningu, treningu i jeszcze raz treningu. Uważam, że miejsce na początku 3 dziesiątki na 53 zawodników nie przynosi mu ujmy. Tym bardziej, że z łowieniem sportowym zetknął się dopiero w tym roku.

Nie wiem, która ostatecznie była Edyta - prawdopodobnie pod koniec stawki, ale ona była na tych mistrzostwach po naukę. Ona również w tym roku zaczęła karierę sportową, a niewiele wcześniej złowiła swoje pierwsze ryby na wędkę.

Darek

Wyniki Mistrzostw Polski Kobiet i Kadetów 2007

Kobiety:

 1. Beata Szulczewska
 2. Dolega Ewelina
 3. Wesołowska Małgorzata
 4. Kozak Elżbieta
 5. Justa - Kowalska Kamila
 6. Prus Agnieszka
 7. Kadlec Karolina
 8. Drgas Joanna
 9. Termina Bożena
 10. Wolicka Jolanta

Kadeci:

 1. Biełdyga Maciej
 2. Kęsik Patryk
 3. Ślązak Dawid
 4. Popowska Natalia
 5. Turek Mateusz
 6. Tonder Oskar
 7. Zieliński Mariusz
 8. Mazurkiewicz Kamil
 9. Geisler Mikołaj
 10. Zawada Jakub

Wyniki podaję za stroną www.wyczyn.fora.pl.

Krzysztof Miller

Komentarze

Popularne posty