Bezpieczny lód

Już niebawem pierwsze zawody w naszym kole. Niebawem także Mistrzostwa Okręgu i „Puchar Pięciu Jezior”. Przyszła nagle zaskakując nie tylko drogowców. Mamy zimę, choć jeszcze jesienią. Nie pozwólmy by zaskoczyła nas - wędkarzy. Tylko patrzeć jak zaczną się pierwsze wyprawy na lód. Dla wielu wędkarzy wędkarstwo podlodowe jest najciekawszą i najskuteczniejszą metodą wędkowania. Dla innych kolejnym zimowym sezonem zmagań tak w zawodach kołowych jak i towarzyskich.

W tym miejscu chciałbym zaapelować do wszystkich o zachowanie zasad bezpieczeństwa w czasie pobytu na lodzie. Do podstawowego wyposażenia powinny należeć: linka i kolce. Najbezpieczniej jest zaopatrzyć się w markowy kombinezon wypornościowy, który nie tylko ochroni przed zimnem, ale też pozwoli nam utrzymać się na powierzchni w przypadku załamania pokrywy lodowej.


Oto przybliżone wytrzymałości lodu (dotyczy tzw. lodu czarnego):
  • 5-7 cm - utrzymuje pojedynczego człowieka, jednak chodzenie nie jest bezpieczne,

  • 8-10 cm - utrzymuje dwóch ludzi stojących w jednym miejscu,

  • 10 cm - minimalna grubość lodu, na którym można wędkować,

  • 12 cm - bezpieczny do jazdy skuterami śnieżnymi, motorami i bojerami,

  • 20-30 cm - utrzymuje samochody osobowe (nie polecam).

Należy też pamiętać, że:

- Lód szary lub śniegolód może mieć niższą wytrzymałość nawet o 50% w stosunku do lodu czarnego. Lód czarny na wodach, gdzie występuje prąd może mieć mniejszą wytrzymałość nawet o 20%.
- Nowy, świeży lód (najczęściej tzw. czarny lód) jest mocniejszy od starego lodu (najczęściej szary lód lub śniegolód).
- Śnieg może izolować lód i wzmacniać jego wytrzymałość, jednocześnie może być niebezpieczny, ponieważ zasłania tzw. pęknięcia ciśnieniowe i inne miejsca z otwartą wodą.
- Zaspy osłabiają narastanie lodu w miejscach ich występowania, wiosną zapoczątkowują powstawanie niebezpiecznych miejsc tzw. oparzelisk.
- Na jeziorach należy szczególnie uważać na pęknięcia ciśnieniowe (szczeliny), które powstają na skutek skoków temperatury. Pęknięcia ciśnieniowe co roku tworzą się zazwyczaj w tych samych miejscach, szczególnie tam gdzie na dnie istnieją jakieś przeszkody. Szklisty, przezroczysty lód wydaje się być bezpieczny, jednak sytuacja może ulec szybko zmianie, szczególnie wtedy kiedy pod lód przedostaje się powietrze. Również silny wiatr może spowodować, że lód pęknie tworząc szczelinę.
- Ujścia ścieków, jako źródła cieplejszej wody, zamarzają tylko przy bardzo niskich temperaturach; mosty, budowane zwykle w przewężeniach, są miejscami, w których występują prądy wodne, a także spore ilości ciepła wydzielonego przez pojazdy; woda w ich pobliżu zamarza źle, a lód z reguły kryje w sobie niemiłe niespodzianki.
- Wiosną pod wpływem słońca i wiatru tafla lodu „szpilkuje”, tzn. zwarta dotychczas krystaliczna struktura zaczyna dzielić się na pionowe, wąskie, długie kryształy tworząc luźno ułożone tzw. szpilki - taki lód mimo swej znacznej grubości jest bardzo słaby i niebezpieczny.

Dla przypomnienia:

Regulamin Polskiego Związku Wędkarskiego - § 7 - Łowienie ryb spod lodu.

- Łowienie ryb spod lodu dozwolone jest wyłącznie przy użyciu jednej wędki.

- Zabrania się stosować martwej i żywej ryby jako przynęty.

- Łowiąc ryby spod lodu należy wykonywać otwory o średnicy nie większej niż 20 cm.

- Między otworami należy zachować odległość nie mniejszą niż 1m.

- Wędkujący na lodzie powinni zachować pomiędzy sobą odległości co najmniej 10 m.

- Zabrania się łowienia ryb spod lodu w porze nocnej, tj. od zmierzchu do świtu.

- Ryby złowione spod lodu, przeznaczone do zabrania, należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu.

Sławomir Kraszewski
Koło Lidzbark Welski

Komentarze

Popularne posty